Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

E Book Reader - Subiect General

- - - - -
  • Please log in to reply
437 replies to this topic

#253
atanatizante

atanatizante

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 05.06.2009
Am primit cadou din State un Kindle Fire model 2011 (fiindca SN incepe cu D01E) si din cate am citit ruleaza sub Android 2.3 ...
Ce ma intriga e faptul ca la Device info scrie ca System Version este 6.3.2_user_4110520. Ce sa inteleg?
In plus am vrut sa vad ceva pe YouTube si nu m-a lasat pana nu am facut cateva sute de update-uri cu fisiere gen install_flash_player_osx-153.dmg ...
Ce sunt aceste fisiere si in general dat fiind faptul ca nu am experienta cu sistemul Android unde as putea gasi in acest forum un topic cu niste notiuni de baza, eventual niste tutoriale pt. a optimiza sistemul?

#254
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
.dmg este extensia unei imagini de disk pentru Mac OS X. Nu are nicio legatura cu Android.

In alta ordine de idei am vazut Kindle Paperwhite 2 (varianta noua) si fundalul pare mai deschis la culoare (mai alb) decat la Paperwhite original. Ceea ce inseamna ca mica diferenta de pret pentru cel nou ar merita.

#255
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,011
  • Înscris: 15.04.2011
Stiti vreun magazin online de la noi care vinde NOOK GlowLight? Am cautat dar fara succes. E vreo librarie online cu foarte multe carti digitale de vanzare in limba romana?

Edited by Papillon_, 25 May 2014 - 16:49.


#256
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cred ca pentru carti electronice cea mai buna librarie online este elefant.ro: http://www.elefant.ro/ebooks

http://www.elefant.r...edium=Campaign

#257
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,011
  • Înscris: 15.04.2011
Stiam de ei, nu prea mai sunt librarie ci magazin universal, oricum din cate am vazut au cele mai tari oferte. Ar mai mai fi si evobook.ro

#258
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,011
  • Înscris: 15.04.2011
Am cumparat o carte de pe elfant.ro si nu mi-o deschidea pe Nook imi dadea eroarea "eror dialog, user not activated", dupa indelungi cautari de vina era ultima actualizare de la Barnes & Noble. Trebuie autorizat din nou dispozitivul:

How to Fix this on a Windows System:

1. Delete the book out of your Nook and close Adobe Digital Editions.
2. Make sure you are set to view hiden files and folder:  In Windows Explorer (My Computer) Tools menu > Folder options... > View tab, make sure Show hidden files, folders and drives is selected.
3. Attach your Nook ST to your computer via USB.
4. Open My Computer and go into the NOOK drive.
5. Delete the folder called:  .adobe-digital-editions
6. Detach your nook from the USB cable.
7. Open Adobe Digital Editions.
8. Attach your Nook via USB cable.
9. Authorize your Nook in Adobe Digital Editions.
10. Copy the book to your Nook.
11. Make sure your book opens.

#259
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Neplacuta situatie. Pai utilizatorii care nu prea au experienta in IT si nu se descurca in limba engleza ce se fac?
Sa inteleg ca ai gasit pana la urma Nook GlowLight sau este un Nook mai vechi cel pe care a fost necesar sa-l 'autorizezi din nou'?

#260
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,011
  • Înscris: 15.04.2011
Daca nu ai ceva experienta in IT ii dai mai greu de cap. Nu mi-am cumparat Nook GlowLight pentru ca nu il gasesc prin niciun magazin romanesc, cartea am bagat-o pe un Nook Simple Touch care il am de un an si ceva.Ma gadeam sa fac upgrade la Nook GlowLight sau Kobo Glo.

#261
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Si pe mine ma bate gandul sa cumpar un nou eBook Reader, deoarece la Kindle-ul meu a cam scazut autonomia pe baterie.
Preferinta mea se indreapta mai curand spre Kobo Aura HD care in afara compatibilitatii largi cu diverse formate, are ecran mai mare, ofera posibilitatea de a opri iluminarea de fundal si se pare ca aproape toti utilizatorii lui sunt deosebit de multumiti de el.
Ai studiat si aceasta varianta?

#262
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,011
  • Înscris: 15.04.2011
E un pic cam mare pentru mine. Daca ebook readerele le gasim greu, accesoriile lipsesc cu desavarsire.

#263
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In materie de accesorii se gasesc, de obicei, pentru Kindle...
Unii sustin ca la Kindle Paperwhite calitatea afisarii ar fi peste celelalte. Totusi, eu as prefera un display mai mare si compatibilitate cu mai multe formate electronice.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HvaHEIqZpak?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#264
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Ai gasit vreun format care sa necesite mai mult de 2-3 clickuri si 15-30 secunde de conversie in calibre?

Edited by prisonbreak, 27 May 2014 - 21:14.


#265
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postprisonbreak, on 27 mai 2014 - 21:07, said:

Ai gasit vreun format care sa necesite mai mult de 2-3 clickuri si 15-30 secunde de conversie in calibre?

Mai mult de 2-3 click-uri nu, insa mai mult de 15-30 secunde categoric. De obicei dureaza cateva minute conversia unui singur fisier. Oricum, nu asta este problema, ci comoditatea.
Nu ar fi preferabil ca eBook Readerul sa poata recunoaste direct anumite formate?
Totusi, din perspectiva pretului, pana la urma Kindle PaperWhite 2 WiFi - versiunea cu reclame (la care pot fi scoase reclamele) ar fi mai avantajoasa, chit ca uneori ai nevoie sa faci conversii.

Cert este ca nu as mai accepta un eBook Reader fara iluminare. Iar la cele cu iluminare nu ai decat cateva variante demne de luat in seama.
La un Kindle clasic copera originala cu lanterna integrata (care se alimenteaza direct din Kindle) costa o gramada de bani. Te duce mai mult la pret decat Paperwhite.
Iar daca iei o lanterna care se agata de coperta, aia nu se fixeaza bine, nu ilumineaza uniform si consuma uneori baterii care sunt destul de scumpe.
Ce este drept, exista si coperti 3rd party cu lanterna integrata (tot pe baza de baterii), insa nici ele nu sunt prea ieftine.
Si, indiferent de varianta cele clasice tot au acea culoare intunecata de fond care produce uneori disconfort, mai ales in lumina slaba.

#266
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Cam mare comoditatea daca ti-e greu sa mai dai 2-3 clickuri :)
Ca fapt divers, o husa cu iluminare originala kindle costa 149 lei, iar un kindle clasic in jur de 300. Daca ai gasit Paperwhite 2 cu mai putin de 500 lei e foarte bine, desi si la asta presupun ca vrei sa-i pui o husa.

#267
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cand am cautat pentru Kindle-ul meu husa originala cu lanterna era 300 RON, iar cea fara lanterna 200 RON la eMag.
In cele din urma am cumparat la pretul mentionat de tine una de la www.coby.ro pe care scrie Kindle (desi nu sunt sigur ca este originala), insa din piele nu este precum cea originala. Lanterna nu are.

Cea originala observ ca nu se mai gaseste, insa este vorba de aceasta: http://www.amazon.co...e/dp/B004SD2562

Pardon. Am cautat factura si am gasit-o.
Comandasem husa originala cu iluminare si costa 300 RON resigilata. Deci pretul normal era mai mare. Stiu ca era diferenta de 100 RON intre cea cu lanterna si cea fara lanterna.
Am returnat-o deoarece avea un defect.

Iar eBook Readerul (Kindle Touch Wifi 3G) m-a costat 815 RON, pentru ca, in ignoranta mea in materie de pe atunci, voiam cu 3G ca sa pot face sincronizare oricand cu contul Kindle si sa am acces gratuit in Wikipedia... Mai era si varianta cu reclame.
Deci, cu tot cu husa originala ar fi costat peste 1100 RON.

Am gasit si e-mailul cu comanda pentru husa neoriginala de pe coby.ro. A costat 112.50 RON cu transport.

Attached Files



#268
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Uite aici husa cu iluminare originala:

http://www.kindlesto...inare-kindle-4/

#269
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
E pentru Kindle 4. Oricum, pretul original cica era 271 si a fost redus la 149.
Pe vremea cand am cumparat eu Kindle-ul nu se faceau promotii la coperti orginale pentru Kindle.
Acum si eBook readerele s-au mai ieftinit. Ce am cumparat eu acum se gaseste la jumatate din pret...

#270
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Am precizat clar ca ma refer la husa cu iluminare pt Kindle clasic. Inclusiv tu ai vorbit despre acelasi model. Da, e redus pretul, dar sta asa redus de vreun an.

Edited by prisonbreak, 27 May 2014 - 23:06.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate